Napište nám:
capek@capek.usRostislav Čapek vyrábí banja a mandolíny již od roku 1985. Rosťa se v roce 1968 narodil do ryze hudebního prostředí, které předznamenalo jeho budoucí směřování k výrobě hudebních nástrojů. Jeho tatínek Jan “Krisťák” Čapek v roce 1971 založil dnes již dávno legendární dívčí country kapelu Schovanky, ve které jeho maminka Jarka hrála na banjo.
Rosťova kariéra začala získáním odborných znalostí – nejdříve absolvoval houslařskou školu v Lubech u Chebu a poté pokračoval ve studiu v Hradci Králové na dnešní Střední uměleckoprůmyslové škole hudebních nástrojů. Školní vzdělávání ukončil v roce 1988, ale již o tři roky dříve postavil své první pětistrunné banjo – od roku 1985 se tedy datuje vznik značky Čapek Bluegrass & Jazz Instruments .
Od té doby vyrobil desítky pětistrunných, tenorových a dalších banj a také mandolín a dalších příbuzných nástrojů, jako jsou mandoly, mandocella apod.
Zásadní je pro Rosťu vysoká kvalita, kterou se snaží stále zvyšovat prestiž značky Čapek nejen u nás, ale i ve světě.
Dnes hraje na banja, mandolíny a další méně obvyklé nástroje z dílny Čapek dlouhá řada známých i neznámých muzikantů. Patří mezi ně mnoho domácích umělců – např. Marek Eben, Ondřej Havelka, Jiří Suchý, Robert Kodym, Ivan Mládek, Radim Zenkl a další.
Ze zahraničních jmenujme především 14-ti násobného držitele ceny Grammy Rickyho Skaggse, který má několik nástrojů Čapek a na mandocello dokonce nedávno nahrál své CD. Dalšími jsou např. David Grisman, Peter Rowan či Andy Statman.
TOPlist